Co to jest Irydologia?

Oko

Irydologia jest metodą medycyny niekonwencjonalnej. Zajmuje się diagnozą stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki oka. Umożliwia kompleksową ocenę stanu zdrowia, oraz ocenę układów i narządów organizmu. Podstawowym założeniem irydologii jest stwierdzenie, że każdej części naszego organizmu odpowiada ściśle określony obszar na powierzchni tęczówki oka. Jest to możliwe bo nasze organy wewnętrzne są połączone nerwami z określonymi częściami tęczówki. W ten sposób wszystkie zmiany chorobowe w naszym organizmie są od razu widoczne na tęczówce.

Podobnie jak inne metody medycyny niekonwencjonalnej irydologia ma swoich zagorzałych przeciwników i zwolenników. Często bywa oskarżana o „wróżenie z oka”, a jej założenia i metody są często bagatelizowane. Dzisiaj, na skutek tysięcy trafnych diagnoz postawionych przez irydologów, wiele osób na nowo przekonuje się o skuteczności tej metody diagnostycznej. Niżej wymienione są wybrane argumenty „za” i „przeciw” jej zwolenników i przeciwników.

Zwolennicy:

  • Irydologia nie jest nową metodą, wytrząśniętą niewiadomo skąd. Pierwsze wzmianki pochodzą sprzed 3000 lat ze starożytnych Chin. Praktykowana była również w Egipcie i Indiach. W Grecji stosował ją sam Hipokrates.
  • Choroba zostawia swoje odbicie w tęczówce, ponieważ istnieją połączenia za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego pomiędzy wszystkimi częściami ciała, a odpowiadającymi im ściśle określonymi miejscami na powierzchni tęczówki. Dzięki temu impulsy bioelektryczne z chorego narządu zostają przeniesione między innymi do zakończeń nerwowych w tęczówce. Zmieniona, patologiczna impulsacja powoduje zaburzenia w naczyniach krwionośnych i metabolizmie odpowiedniego obszaru tęczówki. W efekcie powstają rozjaśnienia, przebarwienia, zagłębienia powierzchni w sektorze konkretnego narządu wewnętrznego.
  • Doświadczony irydolog stawia ponad 80% trafnych diagnoz

Przeciwnicy:

  • Brak badań naukowych potwierdzających jednoznacznie tezy irydologii
  • Na prawidłową diagnozę większy wpływ ma dobra obserwacja pacjenta i wyciąganie wniosków z opisu jego dolegliwości, niż samo badanie tęczówki.
  • Diagnozy wydawane przez irydologów rzadko są konkretne i precyzyjne. Bardzo często są ogólne i nie mówią jasno co dolega pacjentowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *